Cukrovarský ples!

16. února 2007 v 9:03 | Stopař
Není to již tak divné, ale pořád nad tím zůstává rozum stát. Naše město má svůj tradiční ples, což není zas tak divné, ale místo jeho konání je vskutku na zápis do análů města.

Tradiční ples města se opět koná v prostorách závodní jídelny odborného učiliště v areálu cukrovaru. Tento prostor vyniká svou estetickou a historickou hodnotou. Zejména osvětlení, linoleum, bakelitové stolky a plastové židličky odpovídají historickému významu města a významu městského plesu. Je mi jasné, že se opět ozvou mravní pilíře města a budou okamžitě vyhlašovat potřebu zbudování kulturně-společenského sálu ve městě. Možná na tom něco pravdy bude, ale já s nimi bohužel opět nemohu souhlasit. Prostory pro organizování takto významných akcí na Mělníku totiž jsou. Místo a prostředí vybrané pro organizaci městského plesu odpovídá jeho významu a vkusu a schopnostem organizátorů.
Aby zase nebylo řečeno, že pouze kritizuji rozhodnutí a nepředkládám relevantní řešení, tak jednu konsekvenci zmíním.
Stalo se již tradicí, že některé plesy organizací s historickou tradicí, která je mnohdy menší než historická tradice města, se přesunuly do prostotu mělnického zámku. Tento objekt je velice důstojným pro organizaci takovýchto akcí a určitě jim přidává na kráse a společenském významu. Ovšem je zde menší problém, Zámek je v majetku rodiny Lobkowicz, jejichž rod má minimálně stejný význam jako město samotné. Je to rod, který je s Mělníkem tak úzce spjat, že to lze přirovnat k manželství trvajícím několik set let. Nemohu se zbavit dojmu, že chyba je na straně vedení města a jeho neadekvátním způsobu a stylu komunikace a nepochopením těchto historických souvislostí. Kupecké počty a sedlácký přístup bohužel není stylem vhodným pro komunikaci s historicky významným rodem, který bezpochyby udělal pro své město za stovky let více než kdokoliv z nás. Je vidět, že dohoda možná je a dokládají výše zmíněné společenské akce. Zřejmě jsou tyto organizovány někým jiným, bezpochyby schopnějším, než jsou organizátoři městského plesu. Myslím, že změna rétoriky a přístupu by leccos vyřešila.
Závěrem bych rád uvedl, že bych se městského plesu rád zúčastnil, ale prostor zvolený pro jeho konání je pro mě tak významnou překážkou, že to neudělám. Všem účastníkům však přeji příjemnou zábavu a hlavně velký kulturní zážitek ze zvoleného prostředí, které nepřipomíná rok 2007, ale spíše léta tvrdé normalizace.
Váš
Stopař

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 patočka patočka | E-mail | 16. února 2007 v 17:42 | Reagovat

naprostý souhlas - já taky z toho samého důvodu nepůjdu

díky za příspěvek - Patočka

2 Bond Bond | 19. února 2007 v 18:41 | Reagovat

V médiích to vesměs chodí tak, že pozitivní hlasy se moc neozývají, a to je, dle mého názoru, potřeba změnit. A proto se ozývám:) Musím ještě teď psát, jak hodnotím tento článek?

3 MŠ | 20. února 2007 v 15:53 | Reagovat

Nemohu souhlasit s tím, že rod mělnických Lobkowiczů má minimálně stejný význam, jako město Mělník.

Ve středověku možná, ale dnes? Při vší úctě je p. Lobkowicz majitel malého, možná středně velkého podniku.

4 Stopař Stopař | E-mail | 21. února 2007 v 0:24 | Reagovat

Vážený/á pane/paní MŠ,

to jsou právě kupecké počty a sedlácký přístup. Historický význam nelze, díky bohu, porovnávat movitostí, ale právě jen a pouze historickým významem či tradicí.

Váš Stopař

5 markéta markéta | Web | 21. února 2007 v 10:29 | Reagovat

zajímalo by mne, kdo z mělnických "podnikatelů" by nechal lidi (byť za peníze) chodit po svém zrekonstruovaném domě.. Rod L. tady vlastním přičinením (a finančním přispěním) zachránil několik pamětihodností, tak se o něj (MŠ) neopírejte.

ad ples: dle mého názoru totiž radnice nepořádá reprezentační ples města, nýbrž odborářský ples ("taneční zábavu" s pohoštěním) pro pracovníky radnice .. v tom případě je věcí odborářů na městě, jaké prostory si pro své mecheche zvolí...

i když - pokud by se konal opravdu reprezentativní ples města, možná by to bylo prima. možná by tam mohl hrát i důstojnější hudební doprovod (koneckonců máme ve městě i docela slušný taneční orchestr), místo "samohrajek".

6 Patočka Patočka | 4. března 2007 v 11:22 | Reagovat

markéto, na webu jsem našel pozvánku na ples - kde se píše,že

město Mělník si ás dovoluje pozvat - ne odboráři - i když není nikde uvedeno že by mělo jít o reprezentační ples - určitě to městu nedělá dobrou reklamu a to by tu mělo jít především - jde o pozitivní podněty, které by město mělo vysílat směrem ke svým obyvatelům  ........... možná se však mýlím a obyvatelé si přejí právě toto ..... nemohu posoudit - mě ples a školní jídelna nejde moc pod fousy

- pevně věřím,že během tohoto volebního období najdeme dost odvahy a peněz zajistit alespoň projekt na nějaký smysluplný kulturní stánek, kde by město mohlo pořádat své akce - i když prostory zámku jsou pro toto jako stvořené a pokud vím,tak majitelé jsou dost vstřícní k pořádání akcí - a rozumní co se týká nájmu - ale to jsem jen slyšel a nevím jestli je to pravda

Patočka

7 Bond Bond | 5. března 2007 v 10:40 | Reagovat

Určitě, manželé Lobkowiczovi jsou velmi vstřícní, dle mého názoru i osobní zkušenosti. Kulturní život ve městě podporují, spolupracují například také s Mělnickým osvětovým a okrašlovacím spolkem. Na zámku se koná snad již tradičně Adventní koncert ČSOB a každoročně také ples ČČK. Tohle je spíš na pořadatele plesu a někoho z města, kdo s nimi o tom může promluvit. Ale třeba se jídelna fakt líbí... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama