Málo nás!

22. ledna 2007 v 9:24 | Stopař
Tak je to tady zas. Městečko je v troskách. Nikdo nic nestíhá a všichni mají moc práce. Chudáci naši úředníci. Všichni jsou přetížení, nevědí kam dřív skočit a čím dál častěji dochází ke kolapsům fyzickým i psychickým.

Takto lze stručně popsat stav našeho maličkého úřadíku, kde pro blaho nás všech pracují obětaví jedinci za mrzkou mzdu. Těchto není moc (cca 140) a právě proto je nutné jejich řady opět posílit. Vždyť už teď všichni pracují na pokraji svých sil. Dokonce každé pondělí a středu pracují až do pěti hodin odpoledne a v pátek, světe div se, do dvou hodin odpoledne. Pro nás normální pracující je to nepředstavitelné penzum času. Sám si nedovedu představit takovéto pracovní nasazení, obvykle pracuji pouze 4 hodiny denně a v pátek jenom dvě. Podávajíc tento výkon, mně osobně, nezbývají síly na nějakou další činnost, natož umýt doma nádobí nebo vyluxovat. Většinou padám vyčerpáním a psychicky se hroutím.
Už sem psal, že muselo být posíleno vedení městečka z důvodu přílišného zatížení. Tentokrát se pomazané hlavy našeho městečka rozhodli přijmout další tři úředníky. Tito by měli rozšířit řady těch stávajících a ulehčit jim v pracovním vypětí. Největší deficit je v oblasti dopravy, kde musíme přijmout jednoho pracovníka, dále pak v oblasti výstavby a rozvoje a správy majetku a služeb.
V dopravní problematice se příliš nevyznám, ale předpokládám, že tak dochází z důvodu nového systému udělování populárních bodů za spáchané dopravní přestupky. Je pochopitelné, že není možné hledat v jiných odborech, vzhledem ke skutečnosti přetížení vyčerpání stávajících pracovníků a navíc by převod pracovníka znamenal zaškolení, na které má město pouze 1 mil. ročně a to, uznejte sami, není mnoho.
V oblasti správy majetku a služeb to již chápu méně, dá se říci vůbec. Při revizi množství prodávaného majetku města, které vlastní a spravuje, by též mělo docházet k úbytku odpovědných osob, které jeho správu zajišťují. Je nasnadě připomenout elementární matematickou formulku "přímá uměra". Věřím, že v následujících letech bude dosaženo minimálního počtu pracovníků v souvislosti s množstvím městem vlastněného majetku, tempo prodeje je rychlé - úbytek by měl být též rychlý. Samozřejmě je zde i druhý úhel pohledu a při hlubším zamyšlení, je nutno konstatovat, že skutečnost může být právě opačná. Množství pracovníků je právě naopak nedostatečné vzhledem k objemu prodávaného majetku, ale to bych rád nechal na individuálním posouzení. V ekonomice jsou taky různé teorie, které mají stejný efekt. Očekávám, že v delším časovém horizontu se tato podivná investice vrátí v podobě úspor v mzdové oblasti.
Poslední posilovanou složkou je odbor výstavby. Zde si kladu otázku, kterou jsem si kladl u všech ostatních. Není též problém ve vedení či manažerských schopnostech nadřízených pracovníků? Nebylo by lepší hledat kvalitnějšího vedoucího, který bude zároveň schopen řídit tým svých podřízených. Ovšem hlavním problémem, je asi zákonné zjednodušení stavebního řízení. Zjednodušení samozřejmě neznamená vždy méně práce, ale mnohdy je tomu právě naopak.
Problém je, ale víceméně marginální a v komplexním měřítku zanedbatelný, vždyť se bratru jedná o pouze 1,2 mil. korunek ročně a ty se v rozpočtu najdou hladce. Stačí nepostavit nějaký chodník, nezrenovovat městský objekt či ušetřit v jiné oblasti. Je to těžká situace, která se špatně vysvětluje. Správný vedoucí musí jít příkladem, jinak podřízený nechápe a táže se: "Proč vy ano a my ne?" Odpověď pak logicky musí znít : "Však vy taky."
Nakonec musím politovat a s úctou vzpomenout na pracovníky měst, kde jsou úřední hodiny každý den a tím pádem se pracuje do pěti hodin odpoledne každý den. Je to nepředstavitelné, ale je to tak. Divím se, že odborové organizace v těchto případech nezasáhnou na ochranu svých členů. V našem městě zřejmě mají odbory silnou pozici a pochopení a jsou schopny pro své ovečky vyjednat kvalitní kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem.
Váš Stopař

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ucho Ucho | 25. ledna 2007 v 18:36 | Reagovat

Stopaři, dík, pročišťuješ mi vody.. vodárny? Vodárny VKM? Kanalizaci? Kanály? Ne, pročišťuješ mi zvukovody. Jen tak dál, čteme tě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama